İnebolu Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

İnebolu tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, İnebolu ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan İnebolu tanıtım sayfası.
 
 
İnebolu Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Doğal güzelliklerin ve tarihi dokunun korunduğu nadir yerlerden biridir İnebolu… İnebolu'nun sokaklarında dolaşırken, yüzünüze çarpan rüzgarın geçmişten geldiğini hissedersiniz adeta.

İnebolu, M.Ö 6. yüzyılda Miletler tarafından Poyraltı adıyla, kıyı kolonisi olarak kurulmuş ve İyonlular zamanında İonopolis ismini almıştır. İnebolu'nun, şimdiki ismi ise Selçuklular zamanında değiştirilmiştir.

Yakın tarihimiz açısından da İnebolu oldukça önemli bir yere sahiptir. Kurtuluş Savaşı'nda silah ve mühimmatın Anadolu'ya taşınmasında büyük bir görev üstlenmiştir İnebolu halkı. Yunan işgaline karşı koydukları cesur tavırdan ötürü, 11 Şubat 1924'te TBMM tarafından ‘İstiklal Madalyası' verilmiştir. Böylece İnebolu, İstiklal Madalyası sahibi olan tek ilçe olarak adını tarihe yazdırmayı bir kez daha başarmıştır.

Tarihsel geçmişin böylesine derin yaşandığı bir yer olan İnebolu'da gezilecek yerler neresidir diye merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız listemize mutlaka göz atmalısınız.

Ören Yerleri: Tarihsel pek çok yapıya ev sahipliği yapan İnebolu'da İnebolu Geriş Tepesi ve İnebolu Apaş Tepesi'ni mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Anıtlar: İstiklal Harbi sırasında büyük bir öneme sahip olan Hamamcı Kadı Salih Reis Anıtı'nı ve Dr. İsmail Hakkı Bey Anıtı'nı da mutlaka görülmesi gereken yerler listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

İnebolu Evleri: İnebolu'nun kentsel mimarisini gözler önüne seren İnebolu Evleri, tarihsel dokuyu ayakta tutmayı başaran eşsiz yapılardır. Kendine özgü mimari tarzı bulunan bu evlerden özellikle Nezihe Battal Kültür Evi'ni ve Pembe Köşk'ü mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Yeni Camii Bahçesi – Güneş Saati: 1903 yılında yapılan İnebolu Yeni Camii'nin bahçesinde yer alan Güneş Saati, dünyanın en iyi güneş saati işlevini hiçbir zaman yitirmemiş. Bu eşsiz saati de görmeyi sakın ihmal etmeyin.

Karaca Mahallesi Camii: Taş minareli ve taştan yapılmış musalla taşına sahip olan bu tarihi camiiyi de mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Dibek Köyü Bıçakçılar Mahallesi: İnebolu'ya 17 km mesafede bulunan bu köy, yüzyıllardan beri bıçak, balta, vb. aletlerin üretimini geleneksel olarak sürdürmektedir. Köyün içerisinde bulunan pek çok atölyede, bu faaliyetlere şahit olabilirsiniz.

İnebolu Organik Yöresel Halk Pazarı: Her hafta Salı ve Cuma günleri kurulan ve mimari özelliği ile dikkat çeken İnebolu Halk Pazarı'nda, üretici kadınlar tarafından sunulan yöresel ve ekolojik organik ürünler bulabilirsiniz. Ürünlerin otantik bir şekilde sergilendiği bu pazarı, gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

 
 
 

İnebolu Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de İnebolu için bir öneri ekleyin
İstiklal Yolu
İstiklal Yolu
Bahar aylarında meyve ağaçları ve çiçek bahçeleriyle bezenen İstiklal Yolu, belki de şimdiye kadar görüp görebileceğiniz en güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Tarihi dokuyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu yürüyüş parkurunun [Yazının Devamı]

Diley Kuru - 13 Nisan 2015, Pazartesi - Yorum Sayısı : 0
İnebolu Abaş Tepesi
İnebolu Abaş Tepesi
Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde bulunan Abaş Tepesi eski döneminde Abraş olarak bilinirdi. İnebolu'nun en güzel görüntülerini manzarasında sunan İnebolu Abaş Tepesi, içerisinde birçok kalıntı bulundurmaktadır. Özellikle Avara Mahallesindeki görülen sütun başlıklı [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 28 Haziran 2012, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
İnebolu Geriş Tepesi
İnebolu Geriş Tepesi
Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde bulunan Geriş Tepesi, ilçenin güneyinde kalmaktadır ve Trekking tutkunlarının vazgeçilmez bölgeleri arasındadır. Yüksekliği 495 metre olan bu tepe, bir kale kalıntısını içinde barındırır. Aynı zamanda bir manastır [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 28 Haziran 2012, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
İnebolu
İnebolu
Kastamonu sahilinde yer alan ilçe özellikle Mayıs-Ekim döneminde görülmeye değer. Bu dönemde İnebolu'da güneşin denizden doğup denizden battığını görebilirsiniz. Batı Karadeniz'e özgü ılıman iklimin ve sarp coğrafyanın güzellikleri sadece görsellikle [Yazının Devamı]

Defne Öz - 23 Şubat 2011, Çarsamba - Yorum Sayısı : 0
 
 
Gezgin Yorumları
 
En yakın zamanda ilk kez İnebolu'yu karavanımla gezeceğiz, oradan var oluşumuza büyük katkı sağlayan zafer yolundan Ankara'ya. Herkese selamlar.
Nihat Kaya l 7 Mayıs 2014, Çarsamba 13:00 l  
 
Yiğitler otağı şehitler dergahı memleketim dünya durdukça varol inşallah.
huseyın özer l 21 Nisan 2012, Cumartesi 10:00 l  
 
 
Peki İnebolu hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Birçok tatil anlayışına hitap eden bir yörede tatil yapmak istiyorsanız Kastamonu Otelleri sayfasını ziyaret edin.

Marmaris'te gece hayatı hakkında gezginlerin görüşlerinden faydalanmak için Marmaris Barlar Sokağı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul'dan Alaçatı ne kadar uzaklıkta? İstanbul Alaçatı Arası Kaç Kilometre? sayfamızı inceleyin, hem mesafe hem de yol tarifi hakkında bilginiz olsun.

Seyahat Tüyoları