İnebolu Gezilecek Yerler

Doğal güzelliklerin ve tarihi dokunun korunduğu nadir yerlerden biridir İnebolu… İnebolu’nun sokaklarında dolaşırken, yüzünüze çarpan rüzgarın geçmişten geldiğini hissedersiniz adeta.

İnebolu Gezilecek Yerler

Doğal güzelliklerin ve tarihi dokunun korunduğu nadir yerlerden biridir İnebolu… İnebolu'nun sokaklarında dolaşırken, yüzünüze çarpan rüzgarın geçmişten geldiğini hissedersiniz adeta.

İnebolu Gezilecek Yerler İnebolu, M.Ö 6. yüzyılda Miletler tarafından Poyraltı adıyla, kıyı kolonisi olarak kurulmuş ve İyonlular zamanında İonopolis ismini almıştır. İnebolu'nun, şimdiki ismi ise Selçuklular zamanında değiştirilmiştir.

Yakın tarihimiz açısından da İnebolu oldukça önemli bir yere sahiptir. Kurtuluş Savaşı'nda silah ve mühimmatın Anadolu'ya taşınmasında büyük bir görev üstlenmiştir İnebolu halkı. Yunan işgaline karşı koydukları cesur tavırdan ötürü, 11 Şubat 1924'te TBMM tarafından ‘İstiklal Madalyası' verilmiştir. Böylece İnebolu, İstiklal Madalyası sahibi olan tek ilçe olarak adını tarihe yazdırmayı bir kez daha başarmıştır.

Tarihsel geçmişin böylesine derin yaşandığı bir yer olan İnebolu'da gezilecek yerler neresidir diye merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız listemize mutlaka göz atmalısınız.

Ören Yerleri: Tarihsel pek çok yapıya ev sahipliği yapan İnebolu'da İnebolu Geriş Tepesi ve İnebolu Apaş Tepesi'ni mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Anıtlar: İstiklal Harbi sırasında büyük bir öneme sahip olan Hamamcı Kadı Salih Reis Anıtı'nı ve Dr. İsmail Hakkı Bey Anıtı'nı da mutlaka görülmesi gereken yerler listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

İnebolu Evleri: İnebolu'nun kentsel mimarisini gözler önüne seren İnebolu Evleri, tarihsel dokuyu ayakta tutmayı başaran eşsiz yapılardır. Kendine özgü mimari tarzı bulunan bu evlerden özellikle Nezihe Battal Kültür Evi'ni ve Pembe Köşk'ü mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Yeni Camii Bahçesi – Güneş Saati: 1903 yılında yapılan İnebolu Yeni Camii'nin bahçesinde yer alan Güneş Saati, dünyanın en iyi güneş saati işlevini hiçbir zaman yitirmemiş. Bu eşsiz saati de görmeyi sakın ihmal etmeyin.

Karaca Mahallesi Camii: Taş minareli ve taştan yapılmış musalla taşına sahip olan bu tarihi camiiyi de mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Dibek Köyü Bıçakçılar Mahallesi: İnebolu'ya 17 km mesafede bulunan bu köy, yüzyıllardan beri bıçak, balta, vb. aletlerin üretimini geleneksel olarak sürdürmektedir. Köyün içerisinde bulunan pek çok atölyede, bu faaliyetlere şahit olabilirsiniz.

İnebolu Organik Yöresel Halk Pazarı: Her hafta Salı ve Cuma günleri kurulan ve mimari özelliği ile dikkat çeken İnebolu Halk Pazarı'nda, üretici kadınlar tarafından sunulan yöresel ve ekolojik organik ürünler bulabilirsiniz. Ürünlerin otantik bir şekilde sergilendiği bu pazarı, gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın


Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: İnebolu

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

İnebolu Gezilecek Yerler

Toplam 4 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
  • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

  • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde bulunan Geriş Tepesi, ilçenin güneyinde kalmaktadır ve Trekking tutkunlarının vazgeçilmez bölgeleri arasındadır.

Yüksekliği 495 metre olan bu tepe, bir kale kalıntısını içinde barındırır. Aynı zamanda bir manastır kalıntısının da bulunduğu Geriş Tepesi'nde bu manastırın hangi dönem yapıldığı bilinmemektedir. Manastırdaki sütun, sarnıçlar ve kitabeler bulunmaktadır ve görülmeye değer niteliktedir.

Trekking yapılabilen bu bölge doğa tutkunları tarafından sıkça ziyaret edilir. Yeşilin her tonunu bulabileceğiniz, doğal güzelliklerin yan yana sıralandığı ve temiz havasını derin derin içinize çekebileceğiniz İnebolu Geriş Tepesi, ziyaretçilerini ağırlamak için yılın her mevsimi beklemektedir.

  • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Bahar aylarında meyve ağaçları ve çiçek bahçeleriyle bezenen İstiklal Yolu, belki de şimdiye kadar görüp görebileceğiniz en güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Tarihi dokuyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu yürüyüş parkurunun Kurtuluş Savaşı açısından da bir hayli önem taşıdığını söyleyebiliriz. Öyle ki, takalarla İnebolu'ya ulaştırılan cephaneler, bu yol üzerinden Anadolu'nun her yanına dağıtılıyormuş. 1800'lü yıllarda mahkumların kazma kürekle çalışarak oluşturdukları İstiklal Yolu, İnebolu'dan başlıyor, Kastamonu'dan Çankırı'ya dek uzanıyor ve Ankara'da son buluyordu.

Şimdilerde ise sadece İnebolu – Kastamonu güzergahı ulaşabilmiş günümüze İstiklal Yolu'nun. Eskiden kağnı yolu olan İstiklal Yolu'nun bu kısmı, 2007 yılında kırmızı-beyaz işaretler yerleştirilerek, trekking rotası halini almış. Yolun ilk etabını İnebolu'dan Çuhadaroğlu'na tırmanan dağ köyleri oluşturuyor. Öyle bir rota ki burası, ahşap evler, tarlalar ve meyve bahçeleri arasından geçiyorsunuz. Bu rotayı devam ettiğinizde, Karacehhennem Boğazı'nı ayaklarına altına alan bir yayladan geçerek, Küre ilçesine ulaşmış oluyorsunuz. Bundan sonrası ise Ödemiş ormanlarından geçip, Seydiler ilçesine ulaşabilirsiniz.

İstiklal Yolu üzerindeki en ilgi çekici şey ise havada asılı duran vagonlar hiç şüphesiz. Bu vagonların ne olduğunu merak ediyorsanız hemen söyleyelim; bu vagonlar Küre'de yer alan madenleri, İnebolu Limanı'na taşımakta kullanılan eski bir teleferik hattından kalma.

Geçmişte İstiklal Yolu üzerinde birçok han da bulunuyordu. Bunlardan biri de Kastamonu Valiliği tarafından restore edilen Ecevit Han. Uzun bir rota planlıyorsanız eğer, bu han da birkaç gün geçirebilmeniz mümkün. İstiklal Yolu'nda gerçekleştirebileceğiniz diğer rotalar ise, Çatak Göleti ve Doğanlar Kalesi güzergahları.

Eğer bir gün olur da uzun soluklu bir maceraya atılmaya karar verirseniz, İstiklal Yolu'nu es geçmeyin deriz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

  • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde bulunan Abaş Tepesi eski döneminde Abraş olarak bilinirdi.

İnebolu'nun en güzel görüntülerini manzarasında sunan İnebolu Abaş Tepesi, içerisinde birçok kalıntı bulundurmaktadır. Özellikle Avara Mahallesindeki görülen sütun başlıklı nakış kabartma figürlü mermer parçaları görülmeye değer ve fotoğraflanması gereken detaylar arasındadır. Abaş Tepesi ile ilgili hikayeler de vardır.

Bol yeşilin maviyle muhteşem uyumunu görmek vazgeçilmezleriniz arasındaysa; İnebolu Abaş Tepesi sizin bu tutkunuzu en güzel şekilde sunacak. Bu geziniz sırasında bölgeye yakın bir yerde olan İnebolu Geriş Tepesi'ni de ziyaret edebilirsiniz. Bu iki tepe kalbinizde kocaman bir yer edinmeyi bekliyor.

  • Yerleşkeler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Kastamonu sahilinde yer alan ilçe özellikle mayıs-ekim döneminde görülmeye değer. Bu dönemde İnebolu'da güneşin denizden doğup denizden battığını görebilirsiniz. Batı Karadeniz'e özgü ılıman iklimin ve sarp coğrafyanın güzellikleri sadece görsellikle sınırlı değil, aynı zamanda kendine has tatları da içeriyor. Zaman kavramını yeniden sorgulayacağınız İnebolu'ya sınırlı bir zamanda gitmiş de olsanız damağınızı şenlendirebileceğiniz restoranlar, keyifle dinlenebileceğiniz kafeler bulunuyor.

Eğer yaz döneminde yolunuz İnebolu'ya düşerse de upuzun kumsalında denize girebilir, güneşin tadını çıkarabilirsiniz. İnebolu çevresindeki ilk yerleşmelerin ne zaman başladığı tam olarak bilinmese de bu toprakların Lidyalılar döneminde Sinop'a bağlı olarak kurulduğu düşünülmektedir.

İnebolu Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi içinde de ayrı bir değere ve öneme sahip ilçelerimiz arasında yer alır. Bunun yanı sıra tarihi İnebolu evleri de tıpkı Safranbolu Evleri gibi ilgi görmektedir yerli ve yabancı turistler tarafından. Bunun yanı sıra İnebolu'da denize bakan yamaçta inşa edilmiş olan ve eski dönemlerde bir liman kenti olan ilçe için önem arz eden 150 yıllık tarihi deniz fenerini de ziyaret edebilirsiniz.

İnebolu yeşili, mavisi, tipik Karadeniz iklimi ve tarihi değeri yüksek yapıları ile keşfetmeye ve görmeye değer bir ilçemizdir.